ГОЛОВНЕ, ЩО ВИ ХОТІЛИ ЗНАТИ ПРО ПЕРВИННУ ДОПОМОГУ

Топ-7 питань про реформу "первинки"

Де і як знайти свого сімейного лікаря (педіатра, терапевта)?

Допоки в Україні немає електронної бази лікарів із відгуками пацієнтів, пошук доведеться робити старим перевіреним методом - шляхом опитування друзів і знайомих. Особливу увагу потрібно звернути на тих лікарів, які працюють у найближчій поліклініці чи амбулаторії. Варто поспілкуватись із сусідами, які відвідують лікарів на інших дільницях. Адже територіальна доступність до медичної допомоги має велике значення. Ще один шлях - скористатись відгуками про лікарів у інтернеті і соціальних мережах. Згодом цей процес буде спрощений, адже конкуренція і ринок медичних послуг спонукатимуть до появи спеціалізованих сайтів, на яких можна буде отримати більш детальну інформацію про фаховість лікаря, відвідуваність його пацієнтами, підвищення кваліфікації тощо.
У будь-якому разі час, витрачений сьогодні на пошук сімейного лікаря, - це інвестиції у своє здоров'я. Сімейний лікар повинен супроводжувати пацієнта протягом життя, знати особливості стану здоров'я і бути головним агентом, який спрямовує до різних фахівців медичної системи.

Чи буде лікар ходити на виклики?

Рішення про доцільність відвідування пацієнта дома ухвалюватиме лікар. Особливо це обумовлюватиметься, якщо пацієнт вирішив обслуговуватись у лікаря, який практикує у іншому районі міста. Тоді на перше місце виходить індивідуальне спілкування лікар-пацієнт, коли вони спільно погоджують алгоритм дій. Варто відзначити, що у європейських країнах виклики додому - це виняток із правил і стосуються вони складних станів або ситуацій, коли хворий самостійно не може дістатись до лікаря. Згодом така практика буде і в Україні. Проте не варто боятись, що лікарі взагалі відмовлятимуться від викликів як таких, адже пацієнт, який не отримує допомогу у критичних ситуаціях, завжди зможе обрати собі іншого лікаря.

До кого звертатись, якщо лікар захворів або у відпустці?

Вирішення цього питання - відповідальність лікарської практики, де обслуговується пацієнт. Як правило, лікарі домовляються між собою хто кого підміняє під час згаданих випадків. Тому пацієнт завжди буде поінформований до кого йому звернутись на випадок відсутності свого лікаря.

Чи можна буде піти на консультацію до вузького спеціаліста без направлення сімейного лікаря?

Така можливість у пацієнта буде, але у цьому випадку держава не відшкодовуватиме вартість консультації. Після впровадження реформи на всіх рівнях безплатними будуть консультації лише за направленням. До моменту запровадження реформи на всіх рівнях у 2020 р. звернення громадян відбуватимуться так, як є сьогодні.

Що робити, якщо лікар відмовляється підписувати декларацію?

Лікар не має права відмовити пацієнту у підписанні декларації. Винятком може бути ситуація, якщо кількість приписаних пацієнтів, яких обслуговує лікар, перевищує 2000 осіб.

Чи доведеться окремо платити за аналізи?

Базові аналізи, які можуть взяти прямо у амбулаторії чи поліклініці, будуть входити у оплату сімейному лікарю, якого почнуть фінансувати за новою моделлю у 2018 році. Відшкодування за більш складні аналізи держава буде перераховувати на лабораторію чи лікарню після переходу вторинного і третинного рівнів на нову модель фінансування.

Як держава контролюватиме, скільки пацієнтів відвідали лікаря?

Через електронний реєстр, систему E-Health. Звичайно, певні зловживання можливі, але вони за визначенням не можуть бути масовими. Кожен пацієнт матиме свій ID, тобто свій електронний номер, прив'язаний до його електронної картки. І коли пацієнт приходить до лікаря, і на картці, і на сервері системи E-Health будуть відзначені попередній діагноз, скарги пацієнта, а також призначення лікаря. Якщо лікар записуватиме фіктивні прийоми, це буде легко відстежити.

 
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1219

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

405

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

234

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

217

Уже 28 мільйонів українців підписали декларації зі своїми лікарями. Як переконує прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, це значить, ...

215

  ...