Пенсійна реформа: чому пенсії такі низькі і що очікувати із жовтня 2017

Пенсійна реформа: чому пенсії такі низькі і що очікувати із жовтня 2017

Минулого четверга, 13 липня, парламент у першому читанні підтримав законопроект №6614 із пакету Пенсійної реформи, старт якої обіцяний Урядом з 1 жовтня 2017 року.

  Серед найбільш очікуваних змін - це підвищення і осучаснення пенсій, а також зняття дисбалансу пенсійних виплат, коли люди однієї і тієї ж професії залежно від року виходу на заслужений відпочинок отримують абсолютно різні виплати.

  Про майбутню пенсійну реформу говорили на круглому столі, який організували Український освітній центр реформ, Мінсоцполітики та USADI і на який з'їхались журналісти з п'яти областей України. За словами директорки департаменту соціального забезпечення Мінсоцполітики Валентини Кудін, підґрунтям для майбутньої Пенсійної реформи стало збільшення вдвічі мінімальної зарплатні, внаслідок чого зросли і відрахування до Пенсійного фонду.

  Сьогодні в Україні налічується 12 мільйонів пенсіонерів. Із них 8 млн. отримують мінімальну пенсію - 1312 гривень. Загалом, це ті пенсіонери, пенсії яким були призначені до 2008 року. Багаторічна ж ситуація наступна: з кожним роком роботи працівник сплачує більше внесків до бюджету, а з кожним роком "заслуженого відпочинку" пенсіонер живе все бідніше.

  - При виході на пенсію ти отримуєш свою частинку від раніше отримуваного доходу, приблизно це 47%. А по досягненню 78 років пенсіонер отримує лише 15% від тієї своєї зарплатні. І ця ситуація з кожним роком погіршується, - змальовує загальну ситуацію Валентина Кудін.

  Чому так відбувається? Тому що пенсія українців залежить від трьох показників: зарплати людини, показника середньої зарплати у державі і стажу. Востаннє пенсії перераховувались в Україні у 2012-му році, із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2007 рік (1197,91грн.). Сьогоднішня середня зарплата в Україні - до 3764,4 грн.

  - За умовами реформи передбачається, що ті пенсії, які були призначені у 2007 і попередніх роках, перераховуємо із єдиного показника заробітної плати 3764 гривні із використанням показника страхового стажу 1, - розповідає Валентина Кудін. - Що стосується показника 2018 року та 2019 року - іде перехідний період. Щоб наші пенсії не були зменшені, передбачається, що у 2018 році для призначення пенсій буде використовуватись середня заробітна плата за попередні 2 роки, а не 3 роки, як зараз передбачено законодавством.

  Сам пенсійний вік не збільшується. Для чоловіків він залишається 60 років, для жінок - 58-60. Водночас зростає страховий стаж. Сьогодні мінімальний це 15 років. Із 2018 року він збільшується до 25, а далі поступово зростає до 35 років.

  - За нашими розрахунками 87% від загальної кількості пенсіонерів, які скористаються правом виходу на пенсію, - каже про перспективи Валентина Кудін. - Інші будуть мати право вибору. Перший - вони можуть допрацювати ту тривалість необхідного страхового стажу, якого їм не вистачає, у 2018-му. Або ж здійснити разовий платіж (купити собі стаж. - Авт.). Третій варіант - коли ти йдеш в органи соціального забезпечення для призначення соціальної допомоги і чекаєш пенсійного віку.

  До речі, так звана "купівля стажу" - це можливість добровільно сплатити внески до Пенсійного фонду за попередні періоди в сумі мінімального страхового внеску за кожний місяць. До сьогодні це можна було зробити без обмежень. Із 2018 року можна буде купити максимум 5 невистачаючих років, а вартість одного року подвоюється.
Основні зміни, пов'язані з пенсійною реформою, почнуться із 2018 року. У жовтні 2017-го урядовці обіцяють перерахунок пенсій для 5 млн. 620 тис. 300 "старих" пенсіонерів - уже ґрунтуючись на показнику середньої зарплатні на рівні 3764 грн.

  На скільки і кому збільшиться пенсія? Кажуть, кожний окремий випадок потрібно прораховувати окремо. Загалом же обіцяють, що точно не понизиться.
Щодо необхідної кількості грошей на нові пенсії у Пенсійному фонді, то директорка фінансово-економічного департаменту Пенсійного фонду України Тетяна Король запевняє, що хвилюватися не слід.
- Якщо нам для осучаснення пенсій потрібно 12 мільярдів, то на сьогодні маємо понадпланові надходження 9,7 млрд. Тобто уже маємо додатковий ресурс. Крім того. передбачено звільнити Пенсійний фонд від невластивих видатків. Тож відповідно питання дефіциту Пенсійного фонду відпаде, - каже вона.
 


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1218

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

404

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

234

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

216

Уже 28 мільйонів українців підписали декларації зі своїми лікарями. Як переконує прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, це значить, ...

215

  ...