Якість води: депутати знову заслухали директора "Водоканалу"

Якість води: депутати знову заслухали директора

Пік забруднення припав на 6-7 червня, а за добу реагентів витрачалось майже на 142 тис. грн

  Про питну воду, її стан і "Водоканал" знову говорили депутати на сесії обласної ради 30 червня. Позаяк сморід води уже зник, то й директора підприємства Олександра Чернятинського воду пити більше не змушували і претензій до нього не висували (хіба що із приводу очисних і "амбре" у мікрорайоні "Поділля". - Авт.). Його лише заслухали, у частині "Різне", де рішення депутати не ухвалюють.
Цього разу до депутатів директор "Вінницяводоканалу" прийшов добре підготовлений, хоча відчувалась невпевненість. Свій виступ він супроводжував слайдами, де були графіки, показники і цифри.
За словами Олександра Чернятинського, наш Південний Буг належить до 3-4 класу водопостачання, а за окремими показниками більшу частину року - до 4 класу.

  - Динаміка рівня забруднення річки у районі водозабору. З року у рік показники погіршуються. Бачимо по каламутності, по фітопланктону. Остання колонка - 2017 рік, ми бачимо тільки за перше півріччя - це максимальні показники по фітопланктону по місяцях протягом року, - коментував слайди Олександр Чернятиський. - У нас раніше внаслідок фітопланктону цвів (Буг. - Авт.) тільки у літній період. Зараз ми бачимо, що останні роки у нас він цвіте і весною, і літом, і восени. Запах також погіршується. Цього року у червні ми мали максимальний рівень по запаху - 5,5 бала - зафіксований за усю історію Південного Бугу.
За словами директора "Водоканалу", 5-8 червня у воді у районі водозабору були максимальні азото-амонійні показники. Ще 5-6 червня у воді знизився рівень кисню - до 0,4 міліграма на літр. Усі ці показники сигналізували про забруднення Бугу.

  - Пік забруднення припав на 6-7 червня. Із вечора 8 червня розпочалося поступове покращення джерела водопостачання. Паралельно відбувалося покращення запаху у питній воді, - розповідав Олександр Чернятиський. - Починаючи із 13.00 9 червня інтенсивність запаху питної води знизилась до нормативів 2,2. Проте до звичайного доля вінничан запаху у 1,2 бала ми повернулись 18 червня після стабілізації Південного Бугу. Із 18 червня на нашу диспетчерську службу не надійшло ні однієї скарги на запах води. І це підтвердить "Цілодобова варта" міської ради.
Погана якість джерела водопостачання тягне за собою збільшення реагентів для очистки. Зважаючи на наведені цифри, непокоїтись є про що.

  - Якщо за аналогічний період 2016 року у нас були витрати 9,3 тонни, то у червні на початку місяця, коли був непроблемний період, ми вже мали 11,2 тонни. У проблемний період, як тільки зафіксували погіршення джерела водопостачання, ми посилили моніторинг за річкою кожні дві години і збільшили витрату реагентів майже на 39%. У грошовому еквіваленті - це майже 142 тисячі за добу у нас йшла витрата реагентів, - розповів директор "Водоканалу" і запевнив, що вода, яка подається у мережу була і є безпечною. - Навіть у проблемний по запаху період вона залишалась безпечною. Якість питної води залежить не лише від "Водоканалу". Усі порушення природоохоронного законодавства, що відбуваються вище по течії, ускладнюють роботу "Водоканалу", підвищують затрати на очищення. Жодна технологія не може зробити воду високої якості із непридатного джерела.

  Тему придатності чи непридатності джерела, тобто Південного Бугу, із якого і здійснюється водозабір, депутати не розглядали і не піднімали. Нагадаємо, колишній головний еколог області і екс-заступниця міністра екології Олена Яворська каже, що спека і величезна кількість решток відмерлих синьо-зелених водоростей у Бугу - це лише одна причина нещодавнього смороду води із кранів. Друга причина погіршення якості питної води у Вінниці - це орендовані ставки, де вирощують рибу і де орендарі не дотримуються екологічних вимог.
Коли депутати візьмуться за наведення ладу із орендованими ставками, запитуємо у Андрія Ковальова, голови постійної комісії облради із питань ЖГК, енергоефективності і енергозбереження. Їх комісія для самого "Водоканалу" профільна, і вони теж намагались розібратися, чому смерділа вода.

  - Це прерогатива профільної екологічної комісії, - каже Андрій Ковальов, а щодо ставків додає. - На початок 2017 року, по моїй пам'яті, у нас було лише 4100 ставків, про які ви кажете (ті, що у оренді. - Авт.). Зараз дали нові дані - 5200. Це орендні. Серед них є такі, що я навіть не вважаю за потрібне давати дозволи - там є 20 соток, 60 соток. І не дотримується технологія: вони просто гасять одне русло, а друге - зарегульовують. У чому проблема водоростей у тому числі? У тому, що вода стоїть, немає протоку. До речі, одну робочу групу ми навіть по цьому провели ще рік тому, щоб повністю порахувати кількість цих водойм. Бо якщо нам офіційно говорять 5200, то там ще більше.

  Щодо нещодавнього смороду води із крана і джерела забруднення, який спричинив різке погіршення якості водогінної води у Вінниці, то ситуація залишилась на рівні версій і припущень.
До речі, із 12 червня "Водоканал" до 12 години щодня подає у екологічну інспекцію показники стану джерела водопостачання у місці водозабору, яким у нас є Сабарівське водосховище.
 

 


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

496

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

368

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

189

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

179

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

176

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...