Як НАТО допоможе Україні

Як НАТО допоможе Україні

Верховна Рада ухвалила дуже важливий закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо зовнішньополітичного курсу України)".

  2014 року парламент вилучив із законодавства "позаблоковий" статус, внесений туди у часи Януковича, але не повернув положення про офіційний курс на членство у НАТО. Як пояснювалось у той момент, нібито Захід натиснув, щоб зайвий раз Путіна не дражнити. Вписали тоді хитромудру мету: "поглиблення співпраці із Організацією Північноатлантичного договору із метою досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства у цій організації".

  Тепер Верховна Рада ухвалила просту, але важливу своєю чіткістю зміну: словосполучення "досягнення критеріїв, необхідних для" викинули. І тепер закон без викрутасів вимагає "поглиблення співпраці із Організацією Північноатлантичного договору із метою членства у цій організації".

  Автор документа, спікер парламенту Андрій Парубій заявив, що рішення подати законопроект він ухвалив після відвідування Парламентської асамблеї НАТО у Тбілісі і "надзвичайно плідного спілкування" із союзниками і партнерами із Північноатлантичного альянсу. Росія не забарилася із реакцією.

  - У Москві традиційно із недовірою і стурбованістю ставляться до процесу розширення НАТО у бік наших кордонів. Ми вважаємо, що це загрожує нашій безпеці і балансу сил у євразійському регіоні, - повідомив прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков. - Зрозуміло, російська сторона вживає всіх необхідних заходів для ребалансування ситуації і захисту своїх інтересів і своєї безпеки.
Змушене було відреагувати й саме НАТО.

  - Ми взяли до відома рішення Верховної Ради. На сьогодні Україна не подавала заявку на вступ у НАТО. Київ фокусується на реформі й модернізації інститутів оборони і безпеки, і НАТО підтримує ці зусилля. Це - пріоритет, - обережно зазначили у штаб-квартирі альянсу.

 А також зазначили, що співпраця НАТО із Україною є "важливою частиною вкладу НАТО у проектування стабільності у Євро-Атлантиці і за її межами".
Отже, Україна остаточно повернулася на євроатлантичний курс. Але через який час ми опинимося під наймогутнішою безпековою парасолькою світу?  
Ситуацію прояснює директор департаменту міжнародних багатосторонніх відносин фонду "Майдан закордонних справ" Олександр Хмара:

- На мою думку, ми дуже мало зробили за останні три роки, щоб якось наблизитися до НАТО. І щоб цей закон не став суто символічним, його слід підкріпити наступними законодавчими актами, які б формулювали цю політику більш конкретно.

"Місто" запитало у вінничан: що дає Україні, на вашу думку, можливість вступу до НАТО?

Костянтин, оператор:

- Гаранти захисту. Тому що буде міжнародна підтримка із усіх країн, які входять до НАТО.

Валерій, будівельник:

- Захист, перш за все. Колективом легше оборонятись. Також допоможе інтегруватись у Європу.

Василь, безробітний:

- Безпеку. Тому що все-таки безпечніше у колективі, ніж одному. Сама Україна нічого не може зробити, інше діло - коли багато країн разом.

Людмила, підприємець:

- Навіть поняття не маю. Мені здається, що ця влада не наведе порядок в Україні. НАТО не вплине на нашу ситуацію.

Дмитро, студент:

- Не знаю, треба спочатку у себе щось прийняти. Потрібно відповідати цьому рівню.

Коментарі

Спікер парламенту Андрій Парубій:

- Вступ до НАТО - це амбітна мета, але Угода про асоціацію і чинний безвіз довели - Україна навчилася домагатися свого, для нас немає нічого неможливого, і ми ще побачимо прапор України перед штаб-квартирою НАТО у Брюсселі.

Третій Президент України Віктор Ющенко:

- Я великий прихильник референдуму. Він закріплює візію для політичної влади, яка прийде через 5-10 років, незалежно від того, коли ми будемо у Євросоюзі. Якщо дві третини українців сьогодні скажуть: ми навчені війною, ми навчені стражданнями, смертями наших героїв, тому ми вибираємо інтеграцію у НАТО як основу нашої безпекової політики... це буде сигналом для влади.

Генеральний секретар НАТО Йєнс Столтенберг:

- Був створений трастовий фонд по кіберобороні, де ми фінансуємо програми і діяльність, якою ми займаємося. Тому фахівці НАТО забезпечують сприяння Україні у зміцненні її кібербезпеки.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

522

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

389

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

199

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

196

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

186

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...