"І так дванадцять разів!"


З чого народжуються анекдоти

   Пригадуєте бородатий-пребородатий анекдот? На суді обвинуваченого просять розказати, як він скоїв убивство. Той пояснює, що ніякого вбивства не було, а всього лише нещасний випадок. Мовляв, він ішов по кімнаті, в руці тримав ніж, яким чистив апельсин. Назустріч йому вийшов потерпілий, який спіткнувся і впав - треба ж такому статись! - серцем просто на гостряк ножа. Його запитують: "А як же сталось, що в нього сімнадцять ран?" Той не розгублюється: "І так сімнадцять разів!"

  Признаюсь, багато років я вважав, що в житті такого бути не може, то просто анекдотична історія і не більше. Однак проминулої зими, ознайомившись зі свіжим вироком Вінницького міського суду, зовсім іншими очима глянув на те, що розповідалось. У дійсності ситуація виявилась ще парадоксальнішою, бо озвучену підсудним версію підтримав ще й потерпілий, якому пощастило вижити після кривавого замаху.
Події розігралися позаторік - у травні 2015-го. Увечері вінничанину Сидору Дванадцятенку (анкетні дані змінено) зателефонувала з приміського села матір, яка повідомила, що співмешканець його сестри зчинив скандал - довелось навіть викликати поліцію. Вранці зателефонувала сестра й повідомила, що дебошира з поліції відпустили. Тоді Дванадцятенко, не гаючи часу, викликав таксі й помчав у село. Як згодом було встановлено під час кримінального провадження, Сидір озброївся ножем, "який заздалегідь узяв з собою" (тут і далі - цитати з матеріалів судової справи).
Через півгодини був уже на місці. Під'їжджаючи до обійстя, побачив надворі сестру та її співмешканця. Без довгих роздумів зайшов на подвір'я і з розмаху вдарив винуватця скандалу. Потім у хід пішов ніж, яким Сидір завдав потерпілому серію ударів. У цей час надвір вибігла матір Дванадцятенка і припинила бійку. Співмешканець, обливаючись кров'ю, присів і заходився викликати по телефону швидку допомогу. А Сидір із почуттям виконаного обов'язку сів у таксі й вернувся в місто.

  А от під час слідства й на суді злочинець озвучив трохи іншу версію. Мовляв, він побачив у руках потерпілого "ніж, яким він замахувався, тому заломив йому руку і сам потерпілий вдарив себе в живіт, а потім, не відпускаючи ножа, в ході боротьби заподіяв сам собі ножем порізи. Після чого він зміг забрати ніж та декілька разів порізав останнього по тілу та сам отримав кілька порізів".
Тепер цікаво почитати, що розказував на суді потерпілий, котрий пояснив, що "напередодні події він ставив паркан в с. Лука, де проживає". У нього виник конфлікт зі співмешканкою, "в ході якого вони посварилися та остання викликала працівників поліції, які його забрали, але через годину відпустили".
На другий день, за словами травмованого, Сидір "вдарив його в обличчя, через що потерпілий впав на сміття та порізав руку. Після чого він взяв ножа, а Дванадцятенко хотів забрати в нього ножа, проте це йому не вдавалося і Дванадцятенко, схопивши його руку, в якій був ніж, вдарив лезом ножа в груди, після чого викрутив руку та вдарив в спину. Потім Дванадцятеко забрав ножа та ще раз вдарив його в спину. Після чого він присів біля паркану". Потерпілий також додав, що "претензій до обвинуваченого він не має".

  Однак суд вельми критично поставився до розповіді обох. Зокрема, не погодився з описаним механізмом заподіяння тілесних ушкоджень потерпілим самому собі в ході боротьби та заломлення руки з ножем, оскільки вони "спростовуються висновками судово-медичної експертизи". Рани виявилися такими, яких людина сама собі завдати не може фізично - точно так само, як, наприклад, не може вкусити себе за вухо чи за носа.

  Суд також на основі аналізу всіх доказів та особливостей поранень дійшов висновку про доведеність "умислу обвинуваченого, спрямованого саме на заподіяння смерті потерпілому, про що свідчить їх кількість та локалізація, а саме 12 колото-різаних ран було нанесено у ділянку грудної клітини біля лівого соска потерпілого, де розташовані життєво важливі органи людини".

  Суд також допитав як свідка хірурга, який лікував потерпілого, і медик підтвердив, що одна з ран виявилась глибокою і була небезпечна для життя.
За таких обставин злочинець не міг розраховувати на м'який вирок. Так, власне, і сталось: його засуджено до семи років позбавлення волі.

  Сидору Дванадцятенку, як ви розумієте, зараз геть не смішно. Але ми зі свого боку можемо припустити, що анекдот, з якого почалась наша розповідь, імовірно, теж не є чистою вигадкою. Десь колись подібна лінія захисту у вітчизняному судочинстві, напевно, вже траплялась…
 


Леонтій КраснопільськийКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

348

Протягом трьох годин 16 липня оперативники карного розшуку Головного управління Нацполіції Вінниччини та працівники Вінницького ...

314

26-27 липня у Вінниці відбудеться турнір з футболу «Кубок Героїв спецназу». Захід проходитимуть на стадіоні КП «Центральний міський ...

264

У Жданівській об’єднаній територіальні громаді, що у Хмільницькому районі відкрили нову сучасну амбулаторію загальної практики ...

244

У Вінницькій області на виборчому окрузі №17 (центр – місто Ладижин) заявили про напад кандидат у народні депутати України та волонтер ...

234

Спеціально обладнаний автомобіль для перевезення осіб з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату, урочисто передано ...