Вінницю лихоманило, бо депутати облради не могли визначитись щодо блокади ОРДЛО

Вінницю лихоманило, бо депутати облради не могли визначитись щодо блокади ОРДЛО


Вінницька облрада на позачерговій сесії 16 березня ухвалила звернення до Президента, Прем'єр-міністра і Голови Верховної Ради України щодо торгівлі із ОРДЛО.

  За це проголосували 53 із 56 присутніх депутатів. Фактично - це підтримка рішення Президента і РНБО про тимчасове припинення торгівлі із ОРДЛО.
У документі зазначено, що Вінницька облрада вимагає припинити переміщення товарів через лінію зіткнення, забезпечити рішення відповідних органів щодо діяльності підприємств і установ, зокрема банківських із російським капіталом, винести на розгляд Верховної Ради законопроект "Про тимчасово окуповані території" і ухвалити його у цілому, а також забезпечити нейтралізацію збройних провокацій, припинення кримінального переслідування учасників блокади і надати правову оцінки посадовим особам правоохоронних органів, які брали участь у розгоні "блокадників".

  Цей проголосований документ відрізняється від тих вимог, які озвучували напередодні громадські активісти, прихильники торговельної блокади, вимагаючи проведення позачергової сесії. Зокрема, у тексті жодним чином не значиться про вимогу звільнення керівника МВС Арсена Авакова, голови СБУ Василя Грицака, керівника Нацполіції Донеччини В'ячеслава Аброськіна і керівника Антитерористичного центру Віталія Малікова.

   Звернення до центральної влади депутати Вінниччини ухвалили із надцятої спроби. Перша спроба провести позачергову сесію на вимогу вінницьких прихильників блокади, які перед тим увечері 14 березня влаштували акцію протесту і навіть запалили шини під будівлею обласного управління СБУ, відбулась зранку 15 березня. Але відсутність кворуму не дала змогу голові облради Анатолію Олійнику відкрити сесію - депутати не змогли зібратись на екстрене засідання.

  Члени трьох фракцій - "БПП", "Опозиційного блоку" і Радикальної партії Ляшка (у сесійній залі того дня зареєструвалося два із дев'яти "радикалів" практично у повному складі проігнорували сесію. Присутні у залі депутати жартували щодо "слабкого здоров'я" колег, а активісти із балкону без жодних ознак жартів радили телефонувати прогульникам і доправляти їх на засідання примусово.
Протягом дня засідання намагалися відкрити ще чотири рази. Але дива не сталося, кворуму того дня зібрати так і не вдалося. Максимальна явка депутатів - лише 36 осіб.

  - За кого ви нас тримаєте? - звернувся до голів облради і облдержадміністрації депутат Віктор Цибульський із "Батьківщини". - Ви затіяли цей цирк і дурите нас, депутатів, дурите тих людей, які стоять на вулиці. Кого ви чекаєте, що ви чекаєте? А я вам скажу - ви чекаєте команду із Києва, а своєї позиції у вас немає.

  Варто зауважити, що "позиція Києва" під обід 15 березня вже була відома - із ініціативи Президента 15 березня Рада національної безпеки і оборони України призупинила переміщення вантажів через лінію зіткнення із окупованими територіями. Інформація про це була розміщена на новинних сайтах ще об 11.40.
Але ці новини не змусила того дня зібратися депутатів у сесійній залі у складі, достатньому для початку роботи сесії. І аби підкреслити рішучість своїх намірів змусити таки місцевих депутатів працювати, активісти двічі по кілька годин перекривали рух транспорту вулицею Соборною, а увечері ще й запалили шини. Через перекриття Соборної центр міста зупинився. Оскільки із 11 березня розпочались роботи із реконструкції Київського мосту, де проїзд відкритий лише для громадського транспорту, - перекриття центральної вулиці фактично зупинило весь трафік. Вінничани, яким через перекриття довелось іти пішки і запізнюватись, висловлювали своє невдоволення.

  - Нічого страшного, якщо комусь доведеться сьогодні трошки пройти пішки, - висловила того дня загальну думку мітингарів вінницька волонтерка Людмила Бобровська. - Нехай наші громадяни теж відчують важливість цього питання. А якщо комусь це завдає клопоту, то нехай згадає наших хлопців на передовій - їм сьогодні набагато важче. Маємо думати про них, а не про свій комфорт.

  Лише пізно у вечері спроби відкрити сесію переросли у спроби конструктивного діалогу за імпровізованим "круглим столом". Сесію перенесли на ранок 16 березня. Засідання розпочалося із відео, яке надала для перегляду активістка Таїса Гайда, де було відзнято силове протистояння на редутах, які заблокували залізничне сполучення із ОРДЛО.
Перш ніж поставити питання про звернення на голосування голова облради звернувся до присутніх.

  - Ми довго обмінювалися думками, довго думали, якими можуть бути варіанти наших спільних дій і рішень, і всього того, що кожен має зробити на своєму місці. Враховуючи позиції політичних партій, звернення громадськості, інші об'єктивні і суб'єктивні фактори, ми напрацювали проект рішення і звернення, яке я хотів би поставити сьогодні на голосування, - висловився Анатолій Олійник.
Саме за це "суб'єктивно-об'єктивне" звернення депутати врешті того дня й проголосували.

Коментарі

Олександр Жолудь - старший економіст Міжнародного центру перспективних досліджень, експерт проекту VoxConnector:

  - Найважливішими промисловими товарами, які легально перевозилися через лінію розмежування були: вугілля (енергетичний марки А і Т, коксовий), кокс, залізна руда і окатиші, а також - чорні метали. Останні (чавун і сталь) переважно експортуються. Відповідно, обмеження поставок зменшить приплив валюти у країну.

  Втрати валютної виручки оцінюються приблизно у 2 млрд. доларів на рік - для порівняння загальний товарний експорт у 2016 році склав 36,4 млрд. доларів.  Втрати бюджету будуть, але відносно невеликі - компанії-експортери отримували відшкодування ПДВ, а операції із постачання вугілля звільнені від оподаткування податком на додану вартість.Надходження від податку на прибуток у останні роки були незначні, оскільки багато компаній показували збитки або мінімальний прибуток.

  Не буде надходжень від податку на доходи фізосіб (стягується із зарплат), однак ПДФО зараховується до місцевих бюджетів, а не до державного.
Підсумовуючи - держбюджет не зазнає значних втрат.
На зменшення залежності від антрацитового вугілля, що видобувається у ОРДЛО, в України є час до наступного опалювального сезону. Малоймовірно, що за цей період ми повністю зможемо замінити необхідні 9 млн. тонн на рік, однак зменшити залежність можна.

Що для цього потрібно?

По-перше, модернізація ТЕС для спалювання вугілля інших марок.
По-друге, імпорт антрациту, створення перевалочних потужностей і запасів на початок опалювального періоду.
По-третє, пошук альтернатив "маневровим" потужностям ТЕС - перехід від гідроакумулюючих електростанцій до систем акумуляторів, подібних до тих, що встановлює Tesla. Не менш важливо - розвантажувати енергетичні "піки" шляхом зміни робочих графіків великих споживачів електроенергії.


Олександр Парафій - керівник аналітичного відділу Concorde Capital, експерт проекту VoxConnector:

  - Це рішення матиме негативні наслідки для української економіки. У першу чергу - ми втрачаємо близько 1,5-2 млрд. доларів у рік чистого експорту. Це близько 1-1,5% ВВП. Втім, більшість українців цю втрату можуть не помітити.
По-перше, ці 1-1,5% ВВП стосуються кількох великих підприємств і не розподіляються рівномірно між усіма жителями країни.
По-друге, Україна може зіткнутися цього року із більшими викликами.
Приміром, якщо світові ціни на сталь і руду знизяться на 15-20% - чого не виключають більшість міжнародних експертів - то негативний ефект на українську економіку від такого падіння виявиться набагато серйознішим, ніж від зупинки товарообороту із зоною АТО.

  Від рішення РНБО бюджет втратить лише надходження від податкових зборів із заробітної плати.
Можливий ще один наслідок. Тепер Україна повинна імпортувати близько 4-5 млн. тонн антрациту. Є ризик, що через це тарифи на електроенергію зростатимуть швидше, що, у свою чергу, позначитися на інфляції.

  Рішення РНБО може негативно позначитись на курсі гривні, однак цей вплив буде незначним. По відношенню до долара гривня може девальвувати на 20-30 копійок. Втім, цей вплив швидше за все обмежиться міжбанком - на готівковий курс гривні тиску може і не бути зовсім.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

214

Пожежу на речовому складі військової частити А1619 слідство кваліфікувало як недбале ставлення до військової служби. Саме за ч.3 ст.425 ...

180

Калинівська місцевою прокуратурою Вінницької області завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом ...

148

ДТП на перехресті Келецька-Шевченка, сьогодні, 21 листопада, зафіксували камери відеоспостереження. О 8.30 автомобіль «Нісан» збив ...

132

Екіпаж сектору реагування патрульної поліції Жмеринського відділу поліції серед ночі знайшов та повернув матері сина, який потайки від...

110

21 листопада, коли у 2013-му українці вийшли на Майдан, в Україні встановлено як День свободи і гідності. Спонтанний мирний протест переріс ...