Доктрина інформаційної безпеки: захист від Росії чи цензура?


     В Україні розроблена і затверджена Доктрина інформаційної безпеки. Ухвали її, як це водиться останнім часом, для протидії "руйнівному інформаційному впливу Російської Федерації в умовах розв'язаної нею гібридної війни".

   Експерти і журналісти вже переживають про наступ на свободу слова, а влада запевняє, що насправді все гаразд.
Згідно із доктриною, Служба безпеки повинна здійснювати моніторинг вітчизняних і іноземних засобів масової інформації і мережі Інтернет із метою виявлення загроз національній безпеці України у інформаційній сфері.
Також СБУ буде здійснювати протидію проведенню проти України спеціальних інформаційних операцій, спрямованих на підрив конституційного ладу, порушення суверенітету і територіальної цілісності України.
    Міністерство інформаційної політики буде здійснювати моніторинг ЗМІ і загальнодоступних ресурсів вітчизняного сегмента мережі Інтернет із метою виявлення інформації, поширення якої заборонене в Україні.
Міністерство культури, Державне агентство із питань кіно, Нацрада із питань телебачення і радіомовлення, Державний комітет телебачення і радіомовлення братимуть участь у забезпеченні захисту українського інформаційного простору від пропагандистської аудіовізуальної і друкованої продукції держави-агресора.
  Доктриною також покладається низка завдань на Міністерство оборони, Державну службу спеціального зв'язку і захисту інформації, розвідувальні органи, Національний інститут стратегічних досліджень.
У документі зазначається, що правовою основою доктрини є Конституція України, закони України, Стратегія національної безпеки України, затверджена указом Президента від 26 травня 2015 року, а також міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою.
Колишній заступник глави Адміністрації Президента Андрій Портнов заявив, що українська доктрина повністю повторює російський варіант.
Він стверджує, що документи збігаються не тільки за назвою, а й за структурою, змістом, ключовими нормами і термінами затвердження.
   Цю думку спростувала народний депутат Вікторія Сюмар, яка заявила, що є одним із авторів доктрини. За її словами, доктрина спрямована винятково проти російської пропаганди, а не проти внутрішніх медіа.
Журналіст Олександр Дубинський порівняв доктрину із "диктаторськими" законами від 16 січня 2014 року. Адже моніторити на предмет порушень чиновники будуть не тільки ЗМІ, а й блоги, пости у соцмережах й іншу діяльність у інтернеті українців.
Алі Сафаров, юрист Центру демократії і верховенства права  зазначив, що поєднання слів "інформаційна безпека" зазвичай означають обмеження інформації, свободи слова, свободи обміну думками. Але аналіз доктрини показує, що, незважаючи на гучну назву, документ має скоріше декларативний характер.


"Місто" запитало у вінничан: "Чи зможе цензура у ЗМІ й Інтернеті захистити Україну від російської пропаганди?"


Дмитро, інженер:
- Я думаю, що кожна людина сама повинна вибирати свої політичні погляди. Для чого тоді потрібен Інтернет, якщо ми введемо цензуру?
Олександр, водій:
- Нехай цензура діє на політичні новини, а пізнавальні передачі, створені російським виробництвом, нікому не повинні заважати.
Іван, пенсіонер:
- Якби російські ЗМІ висвітлювали правдиву інформацію, то у цензурі не було би необхідності. Однак ми бачимо, що нині вона не завадить.
Ірина, лікарка:
- На мою думку, цензура потрібна, але вона може навпаки спровокувати народ на те, аби спеціально переглядати російські джерела.
Аліна, бухгалтерка:
- Як на мене, цензуру потрібно ввести, адже Росія активно втручається у наш інтернет-простір і викривлює інформацію.

 

Керівник Служби
з питань інформбезпеки апарату Ради нацбезпеки і оборони України Валентин Петров:

- Доктрина інформаційної безпеки окреслює напрями подальшого розвитку інформаційного простору. Її положення будуть враховані при розробці актів законодавства, реформі сфери комунікацій, сектору безпеки і оборони тощо. Будь-які обмежувальні, забороняючі заходи вживатимуться винятково у встановленому законодавством порядку.

Заступник міністра інформполітики Дмитро Золотухін:

- Я не бачу, яким саме чином моніторинг соціальних мереж і ЗМІ може "сприяти цензурі". Можу запевнити, що доктрина жодним чином не буде і не може бути застосована для скорочення прав і свобод громадян, які надані Конституцією.

Політолог Микола Спиридонов:

- Моніторинг Інтернету, який здійснюватиме СБУ, Мінінформполітики стосується і простих українців, оскільки Інтернет буде моніторитись на дуже розмитих підставах, що залишають широкий простір для зловживань. Якщо я, наприклад, критикую прем'єр-міністра, мені можуть приписати, що це суперечить національним інтересам. Але все-таки, я думаю, що більшою мірою це стосуватиметься експертів і блогерів, тому що вже до зовсім рядового українця руки не дійдуть.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

490

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

357

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

188

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

176

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

170

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...