В Україні - чергові спалахи африканської чуми свиней

В Україні - чергові спалахи африканської чуми свиней


Чого чекати фермерам Вінниччини?
Вірус африканської чуми свиней (АЧС. - Авт.) із початку 2017 року уже виявили у Харківській, Кіровоградській, Херсонській, Донецькій, Полтавській, Дніпропетровській, Луганській, Тернопільській, Миколаївській, Одеській областях. Запровадження карантинної зони, ліквідація поголів'я і компенсація за втрати - із цим уже зіткнулися місцеві органи влади цих 10 областей.
Про невтішну епідеміологічну ситуацію у країні говорили під час відеоконференції Міністерства агрополітики, Держпродспоживслужби України із представниками обласних центрів. Якщо не спрацювати на випередження, кажуть чиновники, то під загрозою - торговельні стосунки із Європейським Союзом і значні економічні втрати. Тривожні меседжі вже лунають. Термін для стабілізації ситуації - весна 2017 року.

- Це великий вплив на ринок, реалізацію продукції, європейські взаємини і соціальна напруга, - зауважив міністр агрополітики Тарас Кутовий. - У нас нині перемовини про збільшення квот із ЄС, а нам нагадують про АЧС.

Протягом останніх трьох років в Україні зростаюча динаміка АЧС - 16:40:91 випадків. Тож першочергові окреслені завдання - стабілізація ситуації і робота на випередження. У планах Міністерства спільно із правоохоронними органами провести інвентаризацію нелегальних свиноферм. Саме на таких "тіньових" господарствах більшість випадків АЧС.

- Таких на Вінниччині втричі менше, ніж було станом на 01.10. (2016 р.- Авт.) - 95 господарств, - каже начальник ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області Григорій Сидорук.
Має також бути контроль за переміщенням поголів'я і посилена відповідальність за порушення.

Нині у Міністерстві агрополітики говорять про мобільні групи (які складатимуться із ветеринарів і працівників поліції), робота яких, як обіцяє Тарас Кутовий, має бути ефективною.

Григорій Сидорук каже, що має бути ще й відповідний законопроект:
- Ці групи організовані, але вони не працюють так, як треба (не мають законодавчої сили. - Авт.).
У Міністерстві агрополітики також планують забезпечити такі групи мобільними крематоріями для ліквідації уражених тварин. У тому ж міністерстві завершують роботу над відповідним законопроектом із посилення боротьби із АЧС. У ньому передбачено збільшення штрафів за неідентифікованих тварин і їх перевезення без супровідних документів, механізм виплати компенсацій господарствам і товарним фермам за знищене поголів'я.

- Це питання не біологічної безпеки, а економічної, - зауважив голова Держпродспоживслужби України Володимир Лапа.

У Вінницькій області єдиний випадок африканської чуми свиней був зафіксований у смт Кирнасівці влітку минулого року. Тоді ситуацію вчасно стабілізували. І відтоді, кажуть місцеві чиновники, кожна загибель свиней проходить через лабораторні дослідження.

За словами начальника ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області Григорія Сидорука, люди довіряють службі і не бояться зізнаватися у загибелі, аби ситуація залишалася стабільною.

Варто нагадати, що вірус АЧС безпечний для людини, однак 100% летальний для свиней. Рецептом подолання цього антиекономічного вірусу поділився Григорій Сидорук:
- Нікого не пускайте до свиней у хлів, і все, що для них готуєте - варіть. І я вам гарантую відсутність небезпеки.
 


Валерія ЖОВТУНКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1337

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

465

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

311

Експертна група конкурсу "Бюджет громадських ініціатив Вінницької міської ОТГ" 15 серпня визнaчила 36 проєктів, зa які містяни зможуть ...

292

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

275

  ...