Госпітальні округи

Госпітальні округи


На Вінниччині хочуть зупинити дію постанови Кабміну про їх створення
Після протестів у райцентрах проти майбутньої медреформи і бурхливих громадських обговорень уже у Вінниці у залі облради у цій же залі 27 січня скликали засідання робочої групи із питання формування схеми госпітальних округів Вінницької області. Це було перше засідання робочої групи. У залі були присутні - керівництво області і обласного департаменту охорони здоров'я, голови районних рад і міські голови, депутати облради із профільної комісії.

Чому так гостро реагують у області на медичну реформу, поділилася міркуваннями перший заступник голови облради Людмила Щербаківська.

- Це скоріш за все і попередня медична реформа, яка була ініційована у Вінницькій області, Дніпропетровській. Просто інші області не відчули нових реформ. Тому у них так спокійно і вони готові до цих реформ, - сказала вона. - У нас ця медична реформа пройшла не зовсім вдало. Багато незадоволених системою лікарень. Спочатку їх передавали із районної власності у обласну, а у минулому році - зворотній процес: почали передавати із обласної комунальної власності у районні і місцеві.

Самої схеми розподілу госпітальних округів, яка викликала обурення на місцях, під час засідання робочої групи не планували. Адже поки більшість хоче, аби у кожному районі був госпітальний округ, працювали лікарні і відбувалося їх державне фінансування. Така позиція склалася здебільшого через відсутність достатньої інформації, якою могли б оперувати представники влади на місцях.

- Ми очікуємо інформаційний лист-роз'яснення від Міністерства охорони здоров'я, що піде на всі області України стосовно лікарень першого і другого рівня, де буде центр округу, - розповів перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Гижко. - На сьогодні ще ніхто не визначав, де буде центр округу, лікарня першого чи другого рівня. Буде створена госпітальна рада, яка і визначатиме, де буде лікарня того чи іншого рівня.

Пропозиції озвучили представники районних і міських рад.

- Щоб було менше суперечностей, треба збільшити кількість госпітальних округів, - запропонував Немирівський міський голова Віктор Качур, якого нещодавно обрали головою уже об'єднаної територіальної громади. - Якщо сьогодні ми ставимо питання про три госпітальні округи (Вінницький, Тульчинський, Могилів-Подільський. - Авт.), то, напевно, це мало для нашої Вінницької області, аналізуючи те, що відбувається у інших областях. Хто із нас має визначати, де ці госпітальні округи мають бути? Госпітальна рада. Вона має побувати у кожному районі і побачити матеріальну базу лікарень, ознайомитися із фаховим рівнем лікарів. Бо, коли ми знаємо, що у Немирові є гемодіаліз, то я запевняю, що його немає у Тульчині.

Ладижинський міський голова Валерій Коломєйцев першим висловив пропозицію призупинити дію постанови про створення госпітальних округів.
- Ми маємо право знати, що буде завтра у нас із нашою медициною? Ми у 2017 році отримали державну субвенцію на охорону здоров'я 20 млн. грн, а додатково із бюджету направили ще 12 млн. У 2016 році із субвенції отримали 16 мільйонів і направили із бюджету 16 млн. Чому? Бо у нас немає грошей! У нас не вистачило 16 млн. на охорону здоров'я. Головне - не де буде центр госпітального округу, а чи залишиться у нас рівень охорони здоров'я? А вже у 2018 році, мені сказали, що не буде держсубвенції у місто Ладижин. Буде госпітальний округ, а скільки на нього дадуть? У зв'язку із тим, що автори реформи її впровадження повністю завалили, просимо призупинити реформу. Слід розробити дуже детальний проект, а до цього на місцях ми маємо його обговорити.

Голова Немирівської райради Сергій Український запропонував звернутися до Кабміну, аби там внесли зміни до постанови №932, яка регламентує порядок затвердження госпітальних округів. Суть - відтермінування надання схеми госпітальних округів на рік, до 1 лютого 2018 року. Ще одна пропозиція - створити мобільну робочу групу, котра б оцінила діяльність районних лікарень за визначеними критеріями.

- Таким чином ми виграємо час для того, аби у себе на місцях ухвалити консолідоване, обговорене і проаналізоване рішення, - сказав він.

Голова Чернівецької районної ради Василь Мельничук застеріг від необдуманих вчинків, які можуть нашкодити.

- На виході із першого етапу реформи ми сьогодні не маємо ні хірургічного, ні пологового, ні інфекційного відділень. При таких розкладах цієї реформи це саме матимуть всі інші райони, за мінусом трьох, - каже він. - Уже три або чотири роки ми віднесені до Могилів-Подільського округу, до так званої окружної лікарні інтенсивного лікування. Ми отримуємо вимоги сплатити за те, що нашим громадянам надають послуги ті фахівці, яких у нас немає, яких у нас забрали. Ми платимо більше. У нас забрали, а ми мусимо платити близько мільйона за те, що наші громадяни пролікувалися там. Ми не хочемо такої реформи. Ми не хочемо платити більше.

Зрештою, робоча група підготувала і проголосувала звернення від обласної ради до Кабміну і Верховної Ради про призупинення дії постанови №932 до відпрацювання Міністерством охорони здоров'я повного пакета необхідних нормативно-правових актів. Також депутати просять обговорити пропоновані госпітальні округи із громадськістю. Окремим пунктом - необхідність ухвалення нового закону про охорону здоров'я і медичне страхування в Україні. Крім парламенту і Кабміну, депутати хочуть звернутися і до обласних рад України із пропозицією підтримати позицію Вінниччини.
Звернення планують винести на сесію облради, яку позачергово збирають на 3 лютого.
 


Валерія ЖОВТУНКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1336

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

465

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

311

Експертна група конкурсу "Бюджет громадських ініціатив Вінницької міської ОТГ" 15 серпня визнaчила 36 проєктів, зa які містяни зможуть ...

292

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

275

  ...