На порятунок Вінницьких Мурів досі не знайшли гроші

На порятунок Вінницьких Мурів досі не знайшли гроші


...але, схоже, принаймні, визначились із єдиним балансоутримувачем і користувачем цієї пам'ятки

На позачерговому засіданні Громадської ради при Вінницькій облраді, яке відбулося 27 січня, вкотре обговорювали проблеми найвизначнішої історичної пам'ятки міста - комплексу домініканського монастиря "Башта і Мур" та інших будівель під народною назвою "Мури".

За словами ініціатора обговорення, депутата облради Володимира Барцьося, пам'ятка потребує невідкладних дій для порятунку, а отже - термінової підготовки проекту рішення Вінницької облдержадміністрації щодо виділення коштів на здійснення першочергових, протиаварійних, консерваційних та реставраційних робіт.

- Оскільки пам'ятка розташована на території міста, то має бути співфінансування цих робіт обласною та міською радою, - каже Володимир Барцьось. - За підрахунками чиновників, це потребує близько чотирьох мільйонів. Але, на жаль, попри запевнення обох сторін до готовності співпрацювати у цьому напрямку, поки ми не бачимо, щоб щось вирішувалось.

Депутат поінформував, що департамент будівництва, містобудування та архітектури облдержадміністрації оголосив тендер на 3,8 млн. грн для проведення робіт із реставрації пам'ятки. 23 січня торги із закупівлі послуг визнали такими, що не відбулись у зв'язку з тим, що видатки на закупівлю відсутні.

- Абсурдна річ, оголошують торги, коли не передбачено жодних видатків, - дивується депутат. - Це непрофесійність чиновників чи свідомий саботаж вирішення цієї вкрай актуальної проблеми для територіальної громади нашого краю?!

Він також нагадав про те, що відповідно до розпорядження обласної влади де-юре Мури мають перебувати на балансі краєзнавчого музею, а де-факто - вони й досі у користуванні релігійної громади Спасо-Преображенського монастиря.

- Ця колізія, на думку низки громадських діячів, потребує виправлення, - каже депутат. - Аби держава могла контролювати те, що відбувається на території цієї історичної пам'ятки. А будь-які забудовчі дії, без погодження із відповідними органами, на території пам'ятки мають незаконний характер, тому треба встановити мораторій на їх здійснення. Важливо також вжити заходів зі збереження археологічних розкопів на території внутрішнього двору, їх належної музеєфікації.

Учасники обговорення у більшості погодилися з думкою, що виділення коштів більш ймовірне, якщо за комплекс відповідає одна організація, а не кілька.

- Такі великі проблеми, як порятунок Вінницьких Мурів, потрібно вирішувати комплексно, - зауважив директор Державного архіву Вінницької області Юрій Легун. - А, як ми всі розуміємо, саме комплексної стратегії розвитку Мурів ні у міста, ні в області нині фактично немає. А немає серед іншого й тому, що у Мурах сконцентрована велика кількість власників, і в кожного якісь свої інтереси. Класична ситуація: лебідь, рак і щука...

За його словами, громадськість нині має звернутися до трьох основних сторін, якнайбільше зацікавлених у вирішенні цього питання - обласна влада, міська влада та церква - з проханням знайти компроміс, який забезпечить доступ громади до всіх об'єктів комплексу, а відповідно й дозволить його зберегти.

Згодом секретар Вінницького єпархіального управління протодиякон Владислав Демченко наголосив на тому, що в обговоренні долі Мурів церква чи не вперше названа як повноцінна третя сторона.
- Бо раніше складалося враження, що учасники численних дискусій бачать у цьому питанні інтереси лише двох сторін - міста й області, - каже він. - Дякую, що побачили й нас - релігійну громаду. Зауважу, що принаймні з 2011 року саме релігійна громада, і частково місто, фінансували на території Мурів роботи з дослідження та збереження пам'ятки. І саме релігійна громада витратила 400 тисяч на виготовлення тієї документації, яка й дозволить у майбутньому провести у Мурах ті роботи на чотири мільйони, про які згадувалося раніше.
Врешті учасники Громадської ради при облраді вирішили направити колективне звернення до місцевих органів влади з проханням активізувати процес виділення коштів на збереження пам'ятки.
 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1336

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

465

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

311

Експертна група конкурсу "Бюджет громадських ініціатив Вінницької міської ОТГ" 15 серпня визнaчила 36 проєктів, зa які містяни зможуть ...

292

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

275

Уже 28 мільйонів українців підписали декларації зі своїми лікарями. Як переконує прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, це значить, ...