Чи може майно фізичної особи-підприємця бути предметом поділу між подружжям?

 

Відповідає адвокат Ткачук Ірина Валеріївна
Як часом буває, коли подружжя не знаходить згоди щодо поділу спільного сумісного майна, на допомогу приходить суд. Особа з метою визнання за нею права на частину майна, що, на її думку, є об'єктом спільної сумісної власності, звернулася до суду.
Є правова позиція Верховного Суду України у справі № 6-21цс15, у якій суд зазначив, що системний аналіз статей 57, 60, 61 Сімейного кодексу України дозволяє дійти висновку про те, що майно фізичної особи-підприємця може бути об'єктом спільної сумісної власності подружжя і предметом поділу між ними з урахуванням загальних вимог законодавства щодо критеріїв визначення спільного майна подружжя та способів поділу його між ними.
Під час здійснення поділу майна в судовому порядку суд повинен виходити з презумпції рівності часток, а також з вимог статті 71 СК України, відповідно до якої поділ майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, здійснюється шляхом виділення його в натурі або реалізується через виплату грошової компенсації вартості його частки у разі неподільності майна. При цьому, відповідно до ч.3 ст. 71 СК України речі для професійних занять присуджуються тому з подружжя, хто використовував їх у своїй професійній діяльності. Вартість цих речей враховується при присудженні іншого майна другому з подружжя.
Одним із видів розпоряджання власністю є право власника використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом; законом можуть бути встановлені умови використання власником свого майна для здійснення підприємницької діяльності.
Так, згідно зі статтею 52 Цивільного кодексу України фізична особа-підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.
Фізична особа-підприємець, яка перебуває у шлюбі, відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм особистим майном і часткою у спільній сумісній власності подружжя, яка належатиме йому при поділі цього майна.
Отже, майно фізичної особи-підприємця, яке використовується ним для господарської діяльності, вважається спільним майном подружжя, як і інше майно, набуте в період шлюбу, за умови, що воно придбане за рахунок належних подружжю коштів.

Адвокат Ткачук Ірина Валеріївна надасть консультації та детальні роз'яснення також із багатьох інших питань. Тел. 097-498-38-70
Ел.пошта: irina-tkachuk@ukr.net

 

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

410

Брацлавський селищний голова Віталій Мазур розповів, чому хоче, аби процес об'єднання громад тривав, і як переконував людей у сусідніх ...

276

Поспішні закиди про винуватців з боку інформагенції, засновником якої є пан Воловодюк, обурили активістів і волонтерів, а лідер «ДК ...

256

Одного - із Радикальної партії Олега Ляшка, другого - із "Самопомочі"   Депутати Вінницької облради на позачерговій сесії 18 липня обрали ...

213

Дитяча Планета – мережа парків святкування днів народження Адреса: м. Вінниця, вул. Келецька 117б Телефон: 097 99 03 399, 098 99 03 399 Лінія ...

212

С виду это похоже на компьютерную игру.   Мальчик лет восьми сидит перед монитором, у него на голове шлем виртуальной реальности, ...