Я хотів подарувати свій житловий будинок, але нотаріусом мені було відмовлено в посвідченні цієї угоди. Адже земельна ділянка, на якій розташований будинок, не приватизована, відповідно, кадастровий номер відсутній. Чи правомірні дії нотаріуса і яким чином розв’язати цю проблему?

 

Відповідь керівника ТОВ "Провідна юридична компанія "ГАРАНТ" Панасюка Ігоря Івановича.
При придбанні вами житлового будинку до вас правомірно перейшло право користування та право на приватизацію земельної ділянки, на якій він розміщений (п.1. ст. 377 Цивільного кодексу України).
Стосовно кадастрового номера відповідної земельної ділянки, то він вважається присвоєним з моменту відкриття територіальним органом Держкомзему Поземельної книги у день державної реєстрації та видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку.
Переоформлення відповідних прав включає також земельно-кадастрові роботи та інші послуги, які суб'єкти підприємницької діяльності надають на платній основі, встановлюючи їх розцінки на свій розсуд.
Установлення меж і місця розташування земельної ділянки є складовою землеустрою та здійснюється під час складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Ці проекти затверджуються одночасно з ухваленням відповідними органами виконавчої влади або місцевого самоврядування рішень про надання земельних ділянок у власність. Але варто зазначити, що приватизація земельної ділянки є правом, а не обов'язком громадян. Тобто відсутність кадастрового номера та приватизації земельної ділянки, на якій розміщений будинок, не є порушенням закону.
Водночас, п.2 ст. 377 Цивільного кодексу України встановлено, що розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку із переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти.
Отже, відмова нотаріуса у посвідченні договору дарування будинку через відсутність кадастрового номера земельної ділянки зумовлена статтею 377 Цивільного кодексу України і статтею 120 Земельного кодексу України. А недодержання вимог закону щодо нотаріального посвідчення договору такого виду тягне за собою його нікчемність. Недійсний правочин не створює юридичних наслідків.
Але вихід із даної ситуації є. Право власності є непорушним (ст. 41 Конституції України). Ви, як законний власник житлового будинку, здійснюєте своє право на дарування вашого будинку відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

За відповідями на юридичні запитання звертайтесь до керівника ТОВ "Провідна юридична компанія "ГАРАНТ" Панасюка І.І. за адресами: м.Вінниця, вул. Першотравнева, 76, та вул. Келецька, 51, за тел.: 69-46-66, 60-20-02, (096) 656-80-00, (093) 733-00-01.

 

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

410

Брацлавський селищний голова Віталій Мазур розповів, чому хоче, аби процес об'єднання громад тривав, і як переконував людей у сусідніх ...

276

Поспішні закиди про винуватців з боку інформагенції, засновником якої є пан Воловодюк, обурили активістів і волонтерів, а лідер «ДК ...

256

Одного - із Радикальної партії Олега Ляшка, другого - із "Самопомочі"   Депутати Вінницької облради на позачерговій сесії 18 липня обрали ...

213

Дитяча Планета – мережа парків святкування днів народження Адреса: м. Вінниця, вул. Келецька 117б Телефон: 097 99 03 399, 098 99 03 399 Лінія ...

212

С виду это похоже на компьютерную игру.   Мальчик лет восьми сидит перед монитором, у него на голове шлем виртуальной реальности, ...